Uncategorised

Kurz

Kurz esperanta pro začátečníky

V listopadu 2022 otevřeme kurz esperanta pro začátečníky. Kurz bude probíhat ve středu od 16 hodin na Křenové.

Detailní informace pro Vás připravujeme. Můžete nám na sebe zanechat kontakt a my vám napíšeme, až budeme znát více.

Co mi esperanto přinese?

Nebudeme se vám snažit namluvit, že se s esperantem všude domluvíte. Ani vám nebude tvrdit, angličtina je hrozná. Přesto, že zatím esperantem na světě mluví málo lidí, určitě stojí zato se jej naučit.

Můžete získat přátele z celého světa

Esperantisté jsou vesměs lidé otevření a rádi si povídají s jinými lidmi. Je snazší navázat kontakt s esperantistou na esperantském setkání než s běžným cizincem na dovolené.

Otevře se Vám brána k dalším (hlavně evropským) jazykům

Esperanto je živý evropský jazyk. Díky své jednoduché a pravidelné mluvnici je poměrně snadno naučitelné. Naučíte se tak modelový jazyk, díky tomu bude snazší porozumět systému jiných jazyků, kde je obvykle několik způsobů časování, skloňování a řada výjimek.

Usnadňuje výuku dalších cizích jazyků

Proběhla již řada výzkumů, které prokázaly propeudickou roli esperanta. Žáci, kteří začínali s esperantem, se druhý cizí jazyk učili rychleji, než ti, kteří začínali rovnou s cizím jazykem. Posledním z těchto projektů je Urychlovač mnohojazyčnosti, který byl otestován v Chorvatsku a je podporován EU. Podle této metody se žáci rok učí modelový jazyk (esperanto). Materiály jsou pro učitele připraveny tak, aby mohli učit i bez znalosti esperanta. Samozřejmě je lepší, když učitel učí něco, co sám umí, a není lekci před žáky. 

Funguje jako prevence proti ztrátě paměti

Český psychiatr Max Kašparů doporučuje esperanto jako jeden ze způsobů prevence Alzheimerovy choroby. U osob, které jsou bilingivní, nastupuje demence průměrně o pět let později, než u osob, které hovoří pouze jedním jazykem. 

 

Zahájení

Středa 16. listopadu 2022 v 16.00, délka lekce 90 minut. Kurz potrvá do začátku března 2023.

Cena

1050 Kč, pro studenty 750 Kč.  V ceně kurzovného bude učebnice Esperanto od A do Z.

 

Prohlášení o ochraně osobních údajů

Zpracovatelem osobních údajů je Klub esperantistů Brno. Osobní údaje (v rozsahu jméno a e-mail) slouží pouze za účelem informovaní o kurzu. Údaje budou uchovány pouze na dobu nezbytně nutnou, tady do konce roku 2022 a nebudou žádné další straně. Údaje jsou zpracovávány pomocí Google Forms.

 

 

Klubovna Křenová

Klubovna je do odvolání kvůli epidemii COVID-19 uzavřena. Schůzky probíhají nyní formou internetových schůzek v aplikaci Skype.

Adresa klubovny

Křenová 57 (klepnutím na odkaz zobrazíte mapu)

Nejbližší zastávka MHD

Masná, tramvaje 8, 10, 12, trolejbusy 31 a 33, autobusy 63 a 49

Spoj si můžete vyhledat na webu DPMB.

Vstup

Přijďte prosím pokud možno ke vratům před 18.00. U vrat nás bude čekat paní správkyně a zavede nás do klubovny.

 

Pokus se zpozdíte, můžete zazvonit. Zvonek na klubovnu není zatím označen. Nachází se v pravém sloupci zvonkové tabule, čtvrtý zdola, pod posledním zvonkem označeným "Symbios terapeutická místnost". Máme přislíbeno, že zvonek bude označen.

 

Klubovna uzavřena

Kvůli zhoršující se epidemii koronaviru je klubovna do odvolání uzavřena. Schůzky klubu budou probíhat nadále, avšak on-line. Budeme používat program Skype. Odkaz na schůzku se objeví v den schůzky v programu.

Klub esperantistů Brno přeje svým členům a příznivcům krásné léto

Foto a úprava: Oldřich Arnošt Fischer

Pravidelné schůzky Klubu esperantistů Brno budou obnoveny v září. Budeme se scházet na novém místě a v novém čase. Schůzky budou v občanském klubu na Křenové 57 vždy v úterý od 18 do 19 h.