Uncategorised

Kurz

Kurz esperanta pro začátečníky

V listopadu 2022 otevřeme kurz esperanta pro začátečníky. Kurz bude probíhat ve středu od 16 hodin na Křenové.

Detailní informace pro Vás připravujeme. Můžete nám na sebe zanechat kontakt a my vám napíšeme, až budeme znát více.

Co mi esperanto přinese?

Nebudeme se vám snažit namluvit, že se s esperantem všude domluvíte. Ani vám nebude tvrdit, angličtina je hrozná. Přesto, že zatím esperantem na světě mluví málo lidí, určitě stojí zato se jej naučit.

Můžete získat přátele z celého světa

Esperantisté jsou vesměs lidé otevření a rádi si povídají s jinými lidmi. Je snazší navázat kontakt s esperantistou na esperantském setkání než s běžným cizincem na dovolené.

Otevře se Vám brána k dalším (hlavně evropským) jazykům

Esperanto je živý evropský jazyk. Díky své jednoduché a pravidelné mluvnici je poměrně snadno naučitelné. Naučíte se tak modelový jazyk, díky tomu bude snazší porozumět systému jiných jazyků, kde je obvykle několik způsobů časování, skloňování a řada výjimek.

Usnadňuje výuku dalších cizích jazyků

Proběhla již řada výzkumů, které prokázaly propeudickou roli esperanta. Žáci, kteří začínali s esperantem, se druhý cizí jazyk učili rychleji, než ti, kteří začínali rovnou s cizím jazykem. Posledním z těchto projektů je Urychlovač mnohojazyčnosti, který byl otestován v Chorvatsku a je podporován EU. Podle této metody se žáci rok učí modelový jazyk (esperanto). Materiály jsou pro učitele připraveny tak, aby mohli učit i bez znalosti esperanta. Samozřejmě je lepší, když učitel učí něco, co sám umí, a není lekci před žáky. 

Funguje jako prevence proti ztrátě paměti

Český psychiatr Max Kašparů doporučuje esperanto jako jeden ze způsobů prevence Alzheimerovy choroby. U osob, které jsou bilingivní, nastupuje demence průměrně o pět let později, než u osob, které hovoří pouze jedním jazykem. 

Prohlášení o ochraně osobních údajů

Zpracovatelem osobních údajů je Klub esperantistů Brno. Osobní údaje (v rozsahu jméno a e-mail) slouží pouze za účelem informovaní o kurzu. Údaje budou uchovány pouze na dobu nezbytně nutnou, tady do konce roku 2022 a nebudou žádné další straně. Údaje jsou zpracovávány pomocí Google Forms.

 

 

Klubovna uzavřena

Kvůli zhoršující se epidemii koronaviru je klubovna do odvolání uzavřena. Schůzky klubu budou probíhat nadále, avšak on-line. Budeme používat program Skype. Odkaz na schůzku se objeví v den schůzky v programu.

Klubovna Křenová

Klubovna je do odvolání kvůli epidemii COVID-19 uzavřena. Schůzky probíhají nyní formou internetových schůzek v aplikaci Skype.

Adresa klubovny

Křenová 57 (klepnutím na odkaz zobrazíte mapu)

Nejbližší zastávka MHD

Masná, tramvaje 8, 10, 12, trolejbusy 31 a 33, autobusy 63 a 49

Spoj si můžete vyhledat na webu DPMB.

Vstup

Přijďte prosím pokud možno ke vratům před 18.00. U vrat nás bude čekat paní správkyně a zavede nás do klubovny.

 

Pokus se zpozdíte, můžete zazvonit. Zvonek na klubovnu není zatím označen. Nachází se v pravém sloupci zvonkové tabule, čtvrtý zdola, pod posledním zvonkem označeným "Symbios terapeutická místnost". Máme přislíbeno, že zvonek bude označen.